środa, 5 stycznia 2011

Drapnięte fajerwerki

Jakoś nie miałam ostatnio czasu, żeby tu zaglądać i coś pisać. Minęły święta, a ja nie wkleiłam żadnych pomysłów na ozdoby do wykonania z dziećmi. Trudno, wkleję za rok.

A dzisiaj fajny i prosty sposób na wydrapywane fajerwerki. Praca plastyczna stara jak świat, bo ja robiłam w podstawówce. Dzisiaj zrobiłam z moimi uczniami, ale zapomniałam aparatu. Na szczęście robiłam też od wczoraj z córcią, więc dokumentacja fotograficzna jest :)

No to zaczynamy. Szykujemy:
- kredki (pastele olejne lub kredki świecowe) Jeśli nie posiadamy takich śliskich kredek, możemy użyć zwykłych+ świeczki.
- czarna lub granatowa farba plakatowa (koniecznie plakatowa!)
- coś do wydrapywania (niepiszący długopis, widelec, patyczek)
- papier, pędzel

Etap I: zakolorowujemy całą powierzchnię kartki kredkami.Jeśli użyjemy innych kredek, po pokolorowaniu musimy "natrzeć" całą powierzchnię kartki świeczką. Od dokładności tego etapy zależy efekt końcowy.

Etap II: Kiedy kartka jest już kolorowa, malujemy ją na czarno dość grubą warstwą farby.


Po wyschnięciu dobrze jest pomalować jeszcze raz, jeśli kolory prześwitują. Gotowa kartka do wydrapywania powinna wyglądać mniej więcej tak:


Teraz można już przystąpić do etapu III. Szykujemy narzędzia do wydrapywania ...


...i do dzieła!!!
Gotowe prace:Miłej zabawy!!!!

2 komentarze:

 1. Fajnie, że chcesz dzielić się z innymi swoją wiedzą. Bardzo fajny jest batik. Dzieci są oczarowane jak wyłania się z czerni kolorowy świat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się podoba :)
  Ogólnie, świetny blog!
  Jutro skorzystam z Pani pomysłu i wyczarujemy takie piękne fajerwerki z przedszkolakami :D
  Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń