niedziela, 11 lipca 2010

Tym razem pomidor

Czyli rzecz będzie o grach i zabawach słownych dla maluchów i nie tylko.

Julcia ma 3,5 roku i ostatnio uwielbia różne zabawy słowne. Szczególnie jak się nudzi. A że ona nudzi się nawet w drodze na plac zabaw (idziemy tam 5 minut :) ), to po drodze tez musimy się w coś bawić. I mamy kilka swoich ulubionych takich cosiów, którymi chętnie się z wami podzielę.

Pomidor
Stary, oklepany, wszystkim znany, ale nada bawi. Zasady u nas uległy nieznacznej modyfikacji, bo mała nie jest w stanie się nie śmiać przy zabawie, więc chodzi tylko o to, żeby się pilnować i udzielać tylko jednej odpowiedzi na zadane pytania- pomidor. Śmiechu przy tym co nie miara, no bo tatuś ma na imię pomidor,  a na głowie rośnie pomidor, a na nogach ma ubrane pomidory :D

Coś się tu nie zgadza
To lubię nawet ja, chociaż moja rola jest zawsze taka sama- układanie historyjek :) No więc polega to na tym, że coś opowiadam, a Julka mnie poprawia, jeśli coś się nie zgadza. Oczywiście nie zgadzać się tu musi co druga rzecz, bo inaczej nie ma zabawy :) Np. przechodząc przez przejazd tramwajowy mówię do Julki "Daj mi rączkę, żeby cię samolot nie przejechał" (powinno być przeleciał, ale to na szczęście dla niej jeszcze zbytnia abstrakcja :D). Ona od razu mnie poprawia "mamusiu, nie samolot tylko tramwaj". Chwilę później mówię "zobacz, jaki fajny prosiaczek". Ona mnie poprawia "szczeniaczek, mamusiu" i tak dalej. Potrafi się tak bawić dobrą godzinę (przydatne w podróży).

To jest też fajna zabawa w klasie. Można w tej sposób utrwalać wiedzę z jakiegoś zakresu, lub sprawdzić jak dzieci uważały na zajęciach. Ja moim uczniom puszczałam codziennie przy śniadanku bajki z płyty (bajki z Ramą- ok. 10 minut każda), a potem często w taki sposób sprawdzałam, czy uważnie słuchali- opowiadałam tę sama bajkę, ale zmieniałam fakty. Moi uczniowie bardzo to lubili.

Zagadki
W Wisełce jest długa droga na plażę jak na 2,5 latkę, więc codziennie dwa razy obowiązkowo zaliczaliśmy zabawę w zagadki. Najpierw ja zadawałam, potem córcia. I w twej drugiej wersji było naprawdę śmiesznie czasami. Srawdźcie ze swoimi dziećmi, czy dacie rade odgadnąć ;)

Kto pierwszy zobaczy
Idealna zabawa do samochodu czy pociągu. Ogłaszałam- kto pierwszy zobaczy np. czerwony samochód, ten wygrywa. Oczywiście zazwyczaj córcia wygrywała, bo tylko wtedy była radocha z zabawy.

Hm, chciałam opisać więcej naszych zabaw, ale ktoś mi zaczyna płakać, że śpiący, więc muszę uciekać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz