piątek, 24 lutego 2012

Zabawy z głoskami i literkami dla zerówkowicza

Ten post mi jakoś umknął i został w wersji roboczej :) Julcia jest od dawna w zerówce, ale nadal bawimy się w to samo :)

Jeszcze tylko dwa tygodnie i Julka stanie się oficjalnie zerówkowiczką. Jest z tego powodu niesamowicie dumna :) Niestety, do tej pory nie garnęła się do nauki czytania czy pisania, co mknie trochę martwiło,a le teraz nadrabia, Zaczęłam więc częściej bawić się z nią tak, by jej to ułatwić. Przedstawię Wam kilka naszych ulubionych zabaw. Bardzo prostych. Wykorzystuję je też w pracy, często na zajęciach wyrównawczych.

- Domino głoskowe- na pewno to znacie. Pierwsza osoba mówi wyraz, a kolejna musi wymyślić wyraz na ostatnią literę poprzedniego. Wyrazy nie mogą się powtarzać i nie można się za długo zastanawiać. np. rower-ryba-akwarium-mama i tak dalej.

- Wyszukiwarka- mówię np."znajdź mi zwierzę na głoskę K" i Julka wymienia wszytsko,l co jej tu pasuje np. kto, krowa, koń, krokodyl. Potem mówię no. "Znajdź owoc na A". i ona szuka. I tak dalej. Kategorii może być mnóstwo, więc zabawa może trwać bardzo długo.

- Co jest w tym pokoju na głoskę "sz" ?- i zaczyna się poszukiwanie. Oczywiście tylko jeden przedmiot może być prawidłową odpowiedzią, ale zgadywać można albo do skutku, albo do kilku razy. Można też zgadywać na zmianę.

- Łączenie rysunków z literami- tu przydadzą się stare gazety albo ulotki. Na kartce A4 piszemy jedną literę, np. K i czytamy ją dziecku. Dziecko powtarza ją i pisze palcem po śladzie. Natępnie dajemy mu gazety i prosimy, żeby wyciął z nich rysunki lub zdjęcia przedmiotów, które zaczynają się na ta literę. czyli można wyciąć krzesło, krowę, kawę itd.

1 komentarz:

  1. Pamiętam te zabawy ze swojego wczesnego dzieciństwa, miło to wspominam :)
    Fajnie, że ktoś prowadzi takiego bloga :)

    zapraszam do obserwacji ;*

    OdpowiedzUsuń